:: جلد 16، شماره 1 - ( ویژه مقاله های انگلیسی 1401 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
حل صریح پریود طبیعی زمین های سه لایه بر اساس تئوری معادلات ارتعاش امواج
علی اصغر یاری*1، نیما رحیم پور2، علی قنبری3
1- دانشگاه خوارزمی ، Ali_Yari@ut.ac.ir
2- دانشگاه تبریز
3- دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (285 مشاهده)
محاسبه پریود طبیعی زمین موجب می گردد تا سازه های مهندسی با مقاومت بالا و صرفه اقتصادی بیشتری محاسبه و ساخته شود. در این راستا نیز گسترش علوم کامپیوتری باعث افزایش دقت در محاسبات مهندسی نیز گردیده است. بنابراین پریود طبیعی زمین در سال های اخیر با استفاده از معادلات پیچیده ای به شرایط واقعی تر شبیه سازی گردیده است. در مطالعات پیشین پریود طبیعی زمین هایی که از خاک های دولایه با مشخصات متفاوت تشکیل شده اند، محاسبه شده و روابطی ارائه گردیده است. برای زمین های سه لایه روابط ارائه شده پیچیدهو با روش های تقریبی انجام شده است و امکان استفاده از آنها برای محاسبه سریع مشکل می باشد. همچنین با توجه به اینکه روش های ارائه شده تقریبی می باشد، در نتیجه مقادیر محاسبه شده دقیق نخواهد بود. در این مطالعه پریود طبیعی زمین با استفاده از حل صریح و بسته و به روش انتشار امواج صورت گرفته است. روابط نهایی ساده سازی شده و نهایتا باعث استفاده آسان از آنها می شود. از مزیت های این روش ارائه روابط ساده و دقت بالای جواب¬ها می¬باشد. همچنین با استفاده از روش فوق پریود طبیعی زمین دولایه نیز محاسبه و روابط جهت استفاده ارائه شده است. در نهایت پریود طبیعی لایه های ناحیه اطراف کرج با استفاده از روش فوق محاسبه شده است. همچنین با در نظر گرفتن چندین شرایط متعارف (عمق لایه ها و مشخصات زمین) پروید طبیعی زمین محاسبه شده و توسط گراف هایی ارائه گردیده است.
واژه‌های کلیدی: پریود طبیعی زمین، حل تحلیی، تئوری ارتعاش امواج، لایه بندی خاک، آبرفت
متن کامل [PDF 1318 kb]   (71 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی پژوهشی | موضوع مقاله: ژئوتکنیک (مکانیک خاک و سنگ)
دریافت: 1401/2/11 | پذیرش: 1401/5/11 | انتشار: 1401/8/2


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 1 - ( ویژه مقاله های انگلیسی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها