:: جلد 16، شماره 1 - ( ویژه مقاله های انگلیسی 1401 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
پاسخ قائم پل های معلق دهانه کوتاه و بلند تحت اثر زلزله های حوزه نزدیک و دور
سید حسین حسینی لواسانی*1، حامد علیزاده، علی معصومی
1- ، lavasani@khu.ac.ir
چکیده:   (388 مشاهده)
تحقیقات زیادی در مورد تأثیر فاصله گسل بر سازه ها انجام شده است که نشان می دهد پاسخ لرزه ای آنها می تواند بسته به فاصله آنها از گسل متفاوت باشد. پل های معلق به دلیل برخورداری از دوره ی تناوب و انعطاف پذیری بالا می توانند حساسیت بیشتری نسبت به این پدیده به ویژه در ارتعاشات قائم داشته باشند. از آنجایی که مهندسان تمایل دارند از دهانه های طویل تری استفاده کنند، فاکتور طول دهانه باید با دقت بیشتری مطالعه شود. در این مقاله به اثرات طول دهانه بر پاسخ لرزه ای پل معلق تحت تحریکات لرزه ای خوزه نزدیک و دور پرداخته شده است. پل های معلق وینسنت توماس و گلدن گیت به ترتیب به عنوان پل های دهانه کوتاه و بلند به عنوان مطالعات موردی انتخاب شده اند. پاسخ‌های لرزه‌ای دو پل تحت ده شتابنگاشت از انواع حوزه نزدیک و دور، که دو به دو شتاب اوج زمین یکسانی دارند، ارزیابی می‌شوند. نتایج نشان داد که پاسخ هر دو پل تحت تحریکات لرزه ای حوزه نزدیک و دور کاملاً متفاوت است. پل‌های معلق با دهانه کوتاه در برابر تحریکات نزدیک به گسل آسیب‌پذیرتر هستند، در حالی که پل‌های با دهانه بلند در برابر هر دو نوع تحریکات مذکور مستعد آسیب هستند و با افزایش طول دهانه، حساسیت پل در برابر فرکانس های پایین تحریکات حوزه دور افزایش می‌یابد. همچنین، در هر دو پل، حداکثر پاسخ جابجایی دهانه ها لزوما با افزایش شتاب اوج زمین افزایش پیدا نمی کند.
 
واژه‌های کلیدی: تحریکات لرزه ای حوزه نزدیک، تحریکات لرزه ای حوزه دور، پل معلق، ارتعاشات قائم، طول دهانه.
متن کامل [PDF 1989 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله استخراج شده از پایان نامه | موضوع مقاله: زمین شناسی مهندسی
دریافت: 1400/5/20 | پذیرش: 1400/8/10 | انتشار: 1401/7/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 1 - ( ویژه مقاله های انگلیسی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها