:: جلد 14، شماره 2 - ( تابستان 1399 1399 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 378-359 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر افزودن نانورس و آهک بر خواص مکانیکی و خودترمیمی خاک‌های ریزدانه
احمدرضا مظاهری*1، علی نورزاد2
1- دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره)، دانشکدۀ فنی و مهندسی ، A.mazaheri@abru.ac.ir
2- دانشگاه شهید بهشتی، دانشکدۀ مهندسی عمران، آب و محیط‌زیست
چکیده:   (2169 مشاهده)

استفاده از افزودنی‌ها در تثبیت خاک همواره مورد توجه محققان بوده است. در این مقاله تأثیر نانورس به‌عنوان یک افزودنی جدید، در کنار آهک که یکی از افزودنی‌های قدیمی در تثبیت خاک به‌شمار می‌رود، بر رفتار خاک بررسی شده است.  درصدهای مختلف نانورس و آهک بر خاک رسی افزوده می‌شود و تأثیر آن بر درصد رطوبت بهینه، بیشینه دانسیته خشک، مقاومت تک‌محوری، حدود اتربرگ و خاصیت خود ترمیمی خاک‌ها بررسی می‌شود.  پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که اضافه کردن آهک باعث کاهش دانسیتۀ خشک خاک می‌شود این در حالی است که افزودن نانورس سبب افزایش این پارامتر در خاک‌های رسی می‌شود.  افزودن آهک تأثیر زیادی بر افزایش چسبندگی دارد و بر افزایش زاویۀ اصطکاک تأثیر چشم‌گیری ندارد این درحالی است که نانو مواد علاوه بر اینکه چسبندگی را افزایش می‌دهد، سبب افزایش زاویۀ اصطکاک خاک نیز می‌شود. نکته مهم و قابل تمرکز در این کار تأثیر چشم‌گیر نانو مواد بر خاصیت خود ترمیمی خاک رس است. با افزودن 2 درصد نانورس به خاک با گذشت 24 ساعت از ایجاد صفحه گسیختگی در خاک، مصالح قادر هستند حدود 80 درصد مقاومت اولیۀ خود (زمانی که هیچ افزودنی ندارد) را به‌دست آورند.
 

واژه‌های کلیدی: نانو رس، خود ترمیمی، آهک، مقاومت تک‌محوری
متن کامل [PDF 540 kb]   (425 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی پژوهشی | موضوع مقاله: ژئوتکنیک (مکانیک خاک و سنگ)
دریافت: 1396/4/11 | پذیرش: 1397/4/17 | انتشار: 1399/6/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 14، شماره 2 - ( تابستان 1399 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها