[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره نشريه آخرين شماره تمام شماره‌ها جستجو ثبت نام ارسال مقاله تماس با ما ::
:: جلد 14، شماره 4 - ( زمستان 1399 1399 ) ::
جلد 14 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر افزودنی‌های زئولیت و سپیولیت بر تغییرات مدول الاستیسیته و هدایت هیدرولیکی خاک‌های رس ‌دار با تاکید بر ریزساختار خاک
دکتر علی محمد رجبی*1، مهندس شیما بخشی اردکانی2
1- دانشگاه تهران ، amrajabi@ymail.com; amrajabi@ut.ac.ir
2- دانشگاه قم
چکیده:   (377 مشاهده)
تثبیت و بهسازی خاک یکی از روش‌های موثر در بهبود رفتار خاک در مهندسی ژئوتکنیک می‌باشد. امروزه علاوه بر تثبیت کننده‌های متعارف سیمانی و آهکی، از مواد شیمیایی طبیعی معدنی نیز جهت اصلاح خواص نامطلوب خاک استفاده می‌شود. در این مطالعه از زئولیت و سپیولیت به عنوان دو ماده افزودنی جهت تثبیت خاک‌های ماسه رسی و رس ماسه‌دار و تاثیر آن بر مدول الاستیسیته و هدایت هیدرولیکی خاک استفاده شده است. به این منظور آزمایش مقاومت فشاری تک محوری بر روی خاک‌‌های تثبیت نشده و تثبیت شده با افزودنی­های مذکور در درصدهای 5، 10، 15، 20 و 25 و زمان‌های آنی (بلافاصله پس از اختلاط)، 7، 14 و 28 روز انجام شده و مدول الاستیسیته در شرایط مختلف آزمایش تعیین شده است. آزمایش نفوذپذیری نیز به جهت بررسی اثر این دو افزودنی در درصدهای مختلف و زمان آنی انجام شده است. هم چنین به جهت بررسی نحوه تاثیر مواد افزودنی بر ریزساختار خاک، عکس برداری SEM برای خاک تثبیت نشده و تثبیت شده با هر دو افزودنی در زمان عمل آوری‌ 28 روز انجام شده است. نتایج نشان می‌دهد میزان افزایش مدول الاستیسیته در تثبیت با سپیولیت نسبت به زئولیت بیشتر است. بعلاوه در هر دو افزودنی بیش‌ترین میزان افزایش مدول الاستیسیته مربوط به 25 درصد افزودنی و زمان 28 روز می‌باشد. هم چنین میزان نفوذپذیری با افزایش هر دو افزونی کاهش می‌یابد به طوریکه این میزان کاهش در سپیولیت بیش‌تر از زئولیت است. بررسی تصاویر SEM معرف تغییر در ریزساختار خاک در نتیجه افزودنی های مذکور است. نتیجه اینکه  تغییرات مدول الاستیسیته و هدایت هیدرولیکی خاک را می‌توان به وقوع واکنش‌های شیمیایی در کنار تغییرات فیزیکی نسبت داد.
واژه‌های کلیدی: مدول الاستیسیته، SEM، زئولیت، سپیولیت، هدایت هیدرولیکی، بهسازی خاک
     
نوع مطالعه: علمی پژوهشی | موضوع مقاله: ژئوتکنیک (مکانیک خاک و سنگ)
دریافت: 1396/12/19 | پذیرش: 1397/7/8 | انتشار: 1399/11/10
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


رجبی علی محمد، بخشی اردکانی شیما. بررسی تاثیر افزودنی‌های زئولیت و سپیولیت بر تغییرات مدول الاستیسیته و هدایت هیدرولیکی خاک‌های رس ‌دار با تاکید بر ریزساختار خاک. نشریۀ زمین‌شناسی مهندسی. 1399; 14 (4)

URL: http://jeg.khu.ac.ir/article-1-2757-fa.htmlجلد 14، شماره 4 - ( زمستان 1399 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه زمین شناسی مهندسی Journal of Engineering Geology
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4258